رییس سازمان بسیج حقوقدانان ایلام:

ریشه‌ی بسیاری از مشکلات قضایی نداشتن آگاهی حقوقی است

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان استان ایلام گفت: فعالیت‌های بسیج حقوقدانان درزمینهٔ آگاهی بخشی حقوقی و قضایی به جامعه شهری و روستایی موجب کاهش بار محاکم قضایی و تسریع در امور مربوطه می‌شود.

به گزارش بسیج حقوقدانان ایلام، «ابراهیم شفیعی» رئیس سازمان بسیج حقوقدانان ایلام با حضور در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه ایلام، اظهار کرد: این سازمان در استان ۴ سال پس از شروع فعالیت خود با حضور همه نخبگان حقوقی استان ازجمله قضات، وکلا، سردفتر داران، اساتید دانشگاه و کارشناسان حقوق، هم‌اکنون یکی از استان‌های موفق است و تاکنون بیش از ۶۰ درصد جامعه هدف جذب‌شده‌اند و در قالب ۶ دفتر و ۳ کانون در سطح استان سازمان‌دهی و فعالیت می‌کنند.

وی بابیان اینکه رسالت عمده این سازمان جذب، آموزش، سازمان‌دهی و حفظ انسجام در بین حقوقدانان در بدنه بسیج در راستای حفظ دستاوردهای نظام و انقلاب اسلامی است، افزود: این سازمان در ارائه خدمات آموزش و اطلاع‌رسانی حقوقی و قضایی به صنوف مختلف عملکرد خوبی داشته است.

شفیعی ادامه داد: سازمان به این نتیجه رسیده که یکی از نیازهای جامعه امروز شهری و روستایی آگاهی‌بخشی حقوقی و قضایی است لذا با تنظیم برنامه مداوم و کارشناسی شده اقدام به ارائه خدمات حقوقی در سطح روستاها و شهرها می‌کنیم و بر این باوریم که آگاهی بخشی حقوقی به جامعه بسیاری از مشکلات محاکم قضایی را کاهش می‌دهد چون ریشه بسیاری از جرائم قضایی ناآگاهی از قوانین است.

شفیعی با تأکید بر اینکه در حال حاضر این سازمان با ۷۰۰ نفر عضو در استان ارائه خدمات می‌کند، افزود: در سه شهرستان ایلام، مهران و سرابله دفاتر راه‌اندازی شده و به صورت رایگان خدمات حقوقی و قضایی به شهروندان ارائه می‌کند و این آمادگی وجود دارد که در سطح شهرستان‌های دره‌شهر، ملکشاهی، ایوان و سیروان این دفاتر راه‌اندازی شود.

رئیس بسیج حقوقدانان استان ایلام گفت: هم‌اکنون یکی از برنامه‌های امسال بحث اردوهای جهادی در بین عشایر و روستاها در حال انجام است که با همکاری قضات، وکلا و مشاوران حقوقی این سازمان به مناطق مختلف روستای اعزام و نسبت به ارائه خدمات حقوقی و قضایی به خصوص کسانی که پرونده قضایی دارند اقدام می‌کنند و در صورت نیاز مشاوره و وکیل رایگان در اختیار روستاییان گذاشته می‌شود.

شفیعی بابیان اینکه نقطه قوت بسیج حقوقدانان استان همکاری خوب و بسیجی‌وار دستگاه قضایی استان، وکلا، قضات و فارغ‌التحصیلان رشته حقوق استان با این سازمان است که باعث شده این سازمان در انجام مأموریت‌های خود موفق به کسب رتبه سوم کشور شود، افزود: در این سازمان از همه ظرفیت‌های نخبگان حقوقی دانشگاه‌ها، اساتید، قضات، درزمینهٔ تولید علم بخصوص علوم انسانی با چاپ نشریات، فصل‌نامه‌ها که تاکنون چند شماره به چاپ رسیده و در اختیار عموم قرارگرفته است.

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان استان ایلام تصریح کرد: با توجه به نیاز استان درزمینهٔ آگاهی‌بخشی حقوقی و قضایی بخصوص افرادی که در محاکم قضایی پرونده دارند اقدام به ارائه خدمات با راه‌اندازی دفاتر در دادسراها می‌کند.

شفیعی ادامه داد: نیازمندان می‌توانند به صورت حضوری و غیرحضوری (تلفنی) با شماره ۳۳۳۵۳۸۶۴ از خدمات این دفاتر بهره‌مند شود و امور خود را به نحو درست پیش ببرند.

شفیعی بابیان اینکه بسیج حقوقدانان استان در حال حاضر روزانه بین ۴۰ تا ۵۰ نفر مراجعه‌کننده دارد و خدمات حقوقی و قضایی می‌گیرد گفت: بسیج حقوقدانان ظرفیت بسیار بالای در استان دارد و با توجه عملکرد می‌توان افق روشنی برای آن در استان ترسیم کرد و این سازمان در استان تلاش می‌کند اهداف موردنظر با رتبه خوبی پیاده کند و از دستاوردهای نظام و انقلاب در حوزه فعالیت مراقبت کند.

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان استان ایلام با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۶۰ درصد جامعه هدف بسیج حقوقدانان جذب‌ و در قالب ۶ دفتر و ۳ کانون سازمان‌دهی شده‌اند، خاطرنشان کرد: این افراد در زمینه‌های مختلف علمی، حقوقی، فرهنگی و بصیرتی فعالیت می‌کنند.

وی برگزاری نشست‌ها و همایش‌های استانی و کشوری با حضور نخبگان و حقوقدانان، اعزام حقوقدانان به مناطق عملیاتی و آشنا کردن آن‌ها با رشادت‌ها دوران دفاع مقدس و الگو قرار دادن شهدا در راستای خدمت به مردم و ایثار و از خود گذشتی، بازید علمی از دادسراها، محاکم قضایی، مراکز اصلاح و تربیت، زندان‌های استان و ارائه خدمات قضایی، تشکیل شوراها و مجامع رفع مشکلات و ارائه راهکار برای پیشبرد اهداف، برگزاری کلاس‌های آمادگی آزمون قضات، وکالت و کارشناسی ارشد و نشست‌های بصیرتی، صدور بیانیه و موضع‌گیری حقوقدانان در جهت تظلم‌خواهی مظلومان جهان را از دیگر برنامه‌های این سازمان در استان عنوان کرد.

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان استان ایلام از همه حقوقدان استان جهت عضویت در این سازمان و ارائه خدمات حقوقی و قضایی به شهروندان دعوت کرد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.